LIBOR i EURIBOR

Jeśli przeczytaliście co to jest i jak jest ustalany WIBOR to już możecie się łatwo domyślić czym jest LIBOR, EURIBOR i ……. FIBOR oraz PIBOR?
LIBOR (London Interbank Offered Rate) to stopa procentowa kredytów oferowanych na rynku międzybankowym w Londynie. Jak w przypadku WIBOR – pierwsza litera w skrócie pochodzi od nazwy rynku/miasta, na którym określa się stawkę!   LIBOR jest ustalany o godz. 11:00 czasu londyńskiego przez 4 główne banki: Bankers Trust, Bank of Tokyo, Barclays i National Westminster, stawki są określane dla różnych okresów oraz (tym razem – w odróżnieniu od WIBOR, który dotyczy wyłącznie cen za kredyty w złotówkach) dla wielu walut:  EUR, USD, CHF, GBP, JPY. Notowania LIBOR publikowane są z siedmiodniowym opóźnieniem.
Można powiedzieć wiec, że LIBOR jest odpowiednikiem WIBOR na rynku londyńskim, dla różnych walut. Odpowiednikiem WIBID jest stawka LIBID – (London Interbank Bid Rate). Jest ona stopą procentową, według której banki są skłonne płacić za przyjmowane lokaty.

Wprowadzenie w 1999 roku nowej wspólnej waluty europejskiej EURO spowodowało, że banki w Europie stworzyły nową referencyjną stopę procentową dla rynku iędzybankowego.
EURIBOR (Euro Interbank Offered Rate) to referencyjna stopa procentowa kredytów w strefie euro oferowanych przez jeden bank innemu bankowi (tym razem pierwsza litera pochodzi od nazwy waluty – lub – jak kto woli – strefy EURO). Organizatorem Fixingu jest Europejska Federacja Bankowa (FBE – Federation Bancaire de L\’Union Europeenne). Stawki publikowane są o godz. 11:00 czasu frankfurckiego. Stopa jest wyliczana na podstawie notowań z kilkudziesięciu największych banków ze strefy EURO oraz Islandii, Norwegii i Szwajcarii, spośród ponad 4,5 tys.banków reprezentowanych przez FBE (wiedzieliście, że w Europie jest tyle banków? – no teraz chyba o kilka mniej 🙁 ) . Wybór banków, których warunki udzielania kredytów brane są pod uwagę przy kształtowaniu Euribor, oparty jest na kryteriach rynkowych. Banki te należą do największych  w strefie euro i posiadają najlepszy standing oraz przeprowadzają najwięcej transakcji na rynkach strefy euro.

EURIBOR został opublikowany po raz pierwszy 30 grudnia 1998 roku dla wartości na dzień 4 stycznia 1999 r.
Zanim EURO (uwaga! nie mam tu na myśli mistrzostw świata w piłce nożnej!) opanowało Europę, funkcjonowały jeszcze inne stawki – nazywane od nazw (masło maślane – ale jak to inaczej powiedzieć?) np. we Frankfurcie – FIBOR,w Paryżu – PIBOR.
Natomiast jako pierwszą wprowadzono w 1957 roku stawkę referencyjną dla amerykańskiego dolara. W latach 60-tych i 70-tych pojawiły się kolejne: dla brytyjskiego funta, niemieckiej marki i francuskiego franka, (zastąpione teraz przez EURO), japońskiego jena, franka szwajcarskiego oraz dolarów australijskiego i kanadyjskiego.

1 komentarz do “LIBOR i EURIBOR”

  1. Stopy referencyjne mają istotny wpływ na oprocentowanie kredytów, odrobina wiedzy na ten temat pozwala zatrzymać w portfelu kilkaset tysięcy w perspektywie życie.

Możliwość komentowania została wyłączona.